مسافر سفر تاتاری

سعدی وفا نمی‌کند ایام سست مهر / این پنج روز عمر بیا تا وفا کنیم

سنگ بد گوهر اگر کاسه زرین بشکست--- قیمت سنگ نیفزاید و زر کم نشود

*اعوذ بالله من الشیطان الرجیم/ پناه می برم به خداوند از شر شیطان رانده شده

بسم الله الرحمن الرحیم / به نام خدای بخشندۀ مهربان

قل اعوذ برب الناس / (ای رسول ما) بگو پناه می‌جویم به پروردگار آدمیان

ملک الناس/ پادشاه آدمیان

الهِ الناس / اِله یکتا  معبود آدمیان

من شر‌الوسواس الخناس / از شر وسوسۀ شیطان

الذی یوسوس فی صدورِ الناس / شیطانی که وسوسه و اندیشۀ بد افکند در دل مردمان

من الجنة والناس/ چه آن شیطان از جنس جن باشد و یا از نوع انسان*

(ترجمۀ آیات از حکیم مهدی الهی قمشه‌ای)

 

در روزهای اخیر شنیدم و خوندم که بعد از اعتراض استاد شجریان به پخش صدایشان از صدا و سیما، توهین‌هایی به ایشان شده و تهمت‌هایی به ایشان زده شده. البته فقط یکی از مطالب رو خودم خوندم (که ادبیات به کار رفته در اون نشان دهندۀ میزان دانش و شخصیت و فرهنگ نویسنده‌اش بود) و بقیۀ توهین‌ها و تهمت‌ها رو از دوستانی که به حرف اونها اعتماد دارم و شکی در راستگویی اونها ندارم، شنیدم.

گمان می‌کنم بهترین جواب اینه که اعلام کنیم (همۀ دوستداران استاد شجریان و دوستداران موسیقی ایران) استاد شجریان رو دوست داریم و با این توهین‌ها و تهمت‌ها ذره‌ای از علاقه و ارادت ما به ایشان کم نمیشه. استاد شجریان، با درایت مخصوص به خودشون اعلام کردند که برنامه‌ای برای اجرای کنسرت در تابستان نخواهند داشت و معتقدم این در حال حاضر تصمیم بسیار بجایی هست.

کاری به مسایل سیاسی ندارم بلکه دارم از شکستن حرمت هنرمندی چون شجریان و احترام نگذاشتن به حقوق یک هنرمند صحبت می‌کنم. من به جای خودم اعلام می‌کنم که استاد شجریان رو دوست دارم و گمان می‌کنم تمام کسانی که به ایشان و موسیقی و فرهنگ ایران علاقه‌مند هستند شناخت کافی از شخصیت ایشان دارند. با حرفهایی از این دست هم چیزی از علاقۀ من و دیگر دوستداران به ایشون کم نمیشه. طول عمر با عزت و قرین با سلامتیشون رو از خدا میخوام. از خدا میخوام که ایشان رو از شرّ بدخواهان و بد اندیشان ایران و فرهنگ ایران زمین محفوظ بداره. و در اندازۀ توانم برای استاد شجریان در مقام دوستدار و علاقه‌مند به ایشان و فرهنگ ایران زمین اگر کاری بتونم انجام میدم. حق شرعی و قانونی استاد شجریان هست که نخواهد صداش از صدا و سیما پخش بشه حتی اگر دلیلش مادی باشه. اگر ادعای مسلمانی داریم باید بنا به حکم دین مقدس اسلام به حقوق دیگران احترام بگذاریم.

نوشته‌ای در وبسایت آقای حسین پاکدل هست که باید خونده بشه. ابتدا میخواستم مطلب را با ذکر منبع همین جا بیارم، اما چون استفاده از مطالب و محتویات آن سایت بدون اجازۀ نویسنده مجاز نیست، برای خوندن آن مطالب به لینک زیر مراجعه کنید.

 نوشتۀ آقای حسین پاکدل

در پایان باید بگم که به فرمودۀ سعدی «آنکه بنیاد بد می‌نهد بنیاد خود می‌کند».

توهین و تهمت ناروا عاقبت خوشی برای کسانی که میخواهند از این طریق کار خودشون رو پیش ببرند نداره. شکستن حرمت دیگران و بی‌احترامی به افرادی مثل استاد شجریان نه چیزی از مقام استاد شجریان کم می‌کنه، نه چیزی به بدگویان اضافه میکنه.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۸ساعت 12:34  توسط مسافر سفر تاتاری  | 

 برای دیدن مطالب با موضوعات مختلف به آرشیو موضوعی وبلاگ مراجعه کنید

استفاده از مطالب این وبلاگ (به جز یادداشت های روزانه) با ذکر منبع مجاز است